COVID-19 і мозок
Гепатит, Гепатит С, В, Ф, вич, спид, новости, медичина, корона, короновирус
16057
post-template-default,single,single-post,postid-16057,single-format-standard,bridge-core-2.6.8,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,side_menu_slide_from_right,transparent_content,qode-theme-ver-25.3,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-11813
 

COVID-19 і мозок

COVID-19 і мозок

Нюх, смак і невже… мозок? Головне про ураження нервової системи, спричинене коронавірусом.

коронавірус пандемія COVID_19

Мільйони людей у всьому світі вже перехворіли та одужали від COVID-19, проте, на жаль, для багатьох з них це не пройшло без наслідків. Тахікардія, задишка, дифузний біль у всьому тілі — це лише короткий перелік скарг, які зустрічаються у пацієнтів навіть через тривалий час після перенесеного захворювання. Водночас, окремим важливим пунктом вартим згадки є розвиток симтомів, пов’язаних з ураженням нервової системи.

Читайте також: Постковідні синдроми

З’являється все більше даних про те, що SARS-CoV-2 (вірус, що викликає COVID-19) уражає не лише дихальні шляхи, але й центральну нервову систему. Головний біль, втома, нудота та блювання —  типові симптоми у осіб з COVID-19.

В той час , як деякі пацієнти скаржаться лише на аносмію, у інших виникає відчуття тривоги, депресія, психози, судоми чи навіть суїцидальна поведінка. Ці симптоми виникають до, під час та після появи респіраторних симптомів та не пов’язані з ними (що свідчить про те, що ураження мозку розвивається незалежно). Частота таких проявів після одужання від COVID-19 знаходиться в діапазоні від 20% до 70%, включно з молодими пацієнтами, а їх тривалість легко перевищує декілька місяців. У більш рідкісних випадках можливий розвиток таких серйозних ускладнень як гострий демієлінізуючий енцефаломієліт, менінгіт та інсульт.

Навіть при легкому неускладненому перебігу коронавірусної хвороби та одужанню, у багатьох пацієнтів відзначаються довготривалі порушення когнітивних функцій. Так, у дослідженні, опублікованому в листопаді 2020 року в журналі Brain Communications, дослідники повідомляють про те, що у пацієнтів, що одужали від COVID-19, було виявлено зниження короткотривалої пам’яті, уваги та концетрації. Ці та інші дані вказують на те, що різноматні когнітивні порушення є типовими наслідками коронавірусної хвороби незалежно від перебігу самого захворювання.

Як саме і чому це відбувається?

Потрапляючи на слизову оболонку носової порожнини, SARS-CoV-2 спричиняє втрату нюху та проникає через неї в організм. Саме таким чином вірус може легко потрапити далі і у нервову систему через близькість розташування слизової носа та численних нервових волокон, включно з чутливим закінченнями нюхового нерва. SARS-CoV-2 здатний проникати через гематоенцефалічний бар’єр (ГЕБ, природній бар’єр в людському організмі, що відмежовує центральну нервову систему від шкідливих речовин у крові) завдяки дії медіаторів запалення, що викликають нестабільність ГЕБ. Після цього, проходячи через різноманітні нейроанатомічні структури, вірус досягає ділянок головного мозку, що відповідають за дихання, регулювання діяльності серцево-судинної системи, а також інших важливих зон центральної нервової системи.

У пацієнтів із важким перебігом COVID-19 зустрічається “цитокіновий шторм”- реакція, яка характеризується високим рівнем цитокінів (речовин, що стимулють запальні реакції): IL-1, IL-6, IL-10 та TNF-α, які легко проникають через ГЕБ. Цей стан, виражений запальний процес і, як наслідок, зниження рівня нейромедіаторів (речовин, що забезпечують передачу електричного імпульсу в нервових клітинах) призводять до розвитку широкого спектру різноманітних симптомів, що залежать від ділянки мозку, що була уражена, а також:

  • порушення сну;
  • зниження пам’яті;
  • галюцинацій.

Іншими важливими проявами зниження рівня нейротрансмітерів є:

  • ангедонія (нездатність отримувати задоволення від діяльностей, які є зазвичай приємними: фізичних вправ, спілкування, сексу);
  • депресія;
  • суїцидальна поведінка тощо.

Внаслідок проникнення вірусу також активуються нейтрофіли, макрофаги та вироблення тромбіну — наслідком чого є утворення мікротромбів. На розтині у мозку людини, померлої від COVID-19, часто знаходять ділянки ішемії та інфарктів — ймовірно, саме з цими патологічними процесами також пов’язаний розвиток неврологічних та психічних симптомів.

Розуміння цих механізмів є надзвичайно важливим для розробки терапії, що допомогла б зменшити ураження нервової системи та, відповідно, мінімізувати розвиток віддалених негативних наслідків.

Інформаційна кампанія проходить за підтримки фонду “Відродження”.

[ad_2]